Povaleč na Facebooku Povaleč na Twitteru Povaleč na Instagramu Povaleč na Nyxu

Valeč a okolí

Ačkoli se Valeč poprvé objevuje v písemných pramenech až k roku 1358, osídlení zde jistě vzhledem k příznivé poloze na úpatí jihovýchodních Doupovských hor existovalo mnohem dříve. Dnešní název vznikl někdy v 1. polovině 13. století ze jména Válek (původně snad Valentin), který zde měl dvůr. Dominantní stavbu Valče představuje bezesporu zámek, na jehož místě stál kdysi gotický hrad, později renesančně přestavěný. Zámek následně prošel se svými pány různými obměnami, zejména barokními. Dne 2. dubna 1976 stavbu značně poškodil požár, jehož následky se bohužel dodnes nepodařilo vzhledem k nedostatečným finančním prostředkům odstranit. 

Posledním hrabětem na zámku Valeč byl Larisch v roce 1945, od té doby se ve správě zámku vystřídala například Organizace politických vězňů a Ústřední ředitelství státních lesů a statků, později pak zámek sloužil jako domov pro korejské děti a dětský domov, jejichž činnost byla ukončena požárem a zámek poté přešel pod Krajské středisko památkové péče v Plzni. 

K zámku také patří rozsáhlý park se známou galerií plastik z dílny Matyáše Bernarda Brauna, z nichž se jich dodnes dochovalo 27. V zámecké zahradě ale můžete najít více než pouze známé sochy. Významnou dominantou se stala také krásná budova Letohrádku, ve kterém se roky tradičně konala výstava během festivalu a u kterého tento rok bude probíhat operní představení Run OpeRun. Opodál naleznete sloup, na kterém jsou vyryty jak podpisy korejských dětí, tak podpisy a vzkazy ze současnosti. Pokud vás během procházky po parku nakonec rozbolí nohy a vyprahne vám v ústech, můžete se i díky spolupráci se spolkem Povaleč osvěžit v příjemné kavárně Prádelna, jež je součástí parku a nabízí příjemné útočiště. V neposlední řadě představuje významnou památku Valče zámecký kostel Nejsvětější trojice a před ním stojící sloup Nejsvětější trojice. Součástí sloupu jsou opět sochy M. B. Brauna.

Doupovské hory

Doupovské hory se rozprostírají v okolí města Valeč a určitě se vyplatí nenechat se zastrašit faktem, že se jedná z velké části o vojenský prostor. Stále tu zůstává mnoho míst, která jsou turistům volně přístupná a jsou doplněna o plnohodnotné turistické značení.

V Doupovských horách můžete během svých toulek vystoupat takřka až „k nebesům“. Ze Stráže nad Ohří se po značených cestách dá dostat na vrch s názvem Nebesa či Nebeská skála. Když se tady dostatečně pokocháte výhledem do lesnaté krajiny, můžete z nebes ještě navštívit anděly na zřícenině hradu Andělský hrad. Kromě řady zřícenin a vrchů, které jistě stojí za navštívení, mohou Doupovské hory v neposlední řadě nabídnout Skalky skřítků, poněkud neobvyklé jeskynní útvary (Trpasličí jámy), což jsou nízké a krátké rourovité chodbičky ústící několika otvory ve skalní stěně.

Koupání

V posledních letech Povaleč doprovázelo krásné letní počasí a návštěvníci rádi využívali koupaliště v okolí. Nejbližší je koupaliště Žlutice, které je od obce vzdálené jen 1km a nabízí koupání v krásném přírodním prostředí. Pokud disponujete autem, není problém si udělat výlet i do přilehlých Podbořan, které mají vlastní koupaliště nebo na koupaliště Krásný dvůr.

Apelujeme ovšem na návštěvníky, aby byli zejména v parném počasí (a pod vlivem alkoholu) opatrní a nepodceňovali sílu přírody.
http://www.turistik.cz/cz/kraje/karlovarsky-kraj/okres-karlovy-vary/valec-okres-karlovy-vary/kategorie/volny-cas/koupani/okoli-20/

ZAMEK

Zámek – lobotomická památka. Zvnějšku monument čnějící na ostrohu, neodmyslitelná dominanta Valče. Zevnitř zkáza a zmar jakožto stopy dramat 20.století – zestátnění a přestavba na dětský domov a poté mohutný požár. Přesto zámek žije ve všech svých vrstvách, a to i díky výstavám. V současné chvíli zde najdete soubornou výstavu mladé umělkyně Rozálie Prokopcové, či karlovarského divadelníka a umělce Jana Kindla. Rádi dáváme prostor také studentům, a tak v zámku můžete shlédnout Myšlenky ze skleníku, plenérovou výstavu ateliéru Nových médií ze Sutnarky anebo již tradičně figurální kresby z workshopu Figurama. Hostíme opět také přírodovědnou výstavu Sopky našeho kraje. Navštivte také unikátní scénické lapidárium. Braunovy sochy, které znáte z parku, uvidíte v originálech v dechberoucí multimediální instalaci. Baroko – emoce a spektákl. Sochy, tyto krásné zjevení z minulosti se vynořují v přítomnosti pohledu, kde oscilují mezi kamenem a světlem, mezi paralýzou a aktivitou.

Zámek je důležitou součástí festivalu. Je ovšem především kulturní památkou, která oživuje Valeč po celý rok. Pokud máte jen základní festivalové vstupné, poprosíme vás o symbolické festivalové vstupné 50Kč. Majitelé střední, nejvyšší a královské vstupenky mají vstup volný. Více na https://www.facebook.com/zamekvalec či https://www.zamek-valec.cz/cs Nakonec se také hodí zmínit, že je zámek stále místem, kde budete vítáni i mimo dobu festivalu! Ať už na běžné prohlídky, nebo na kulturní akce či ještě lépe na svatby!